Nyelv:   EN   eng   FR   fran   IT   it   HU   hun

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

A napenergia hasznosítása fellendülőben:

Világszerte egyre több ország alkalmaz olyan technológiákat, amelyekkel egyre több energiát akarnak kicsikarni a legnagyobb fényforrásunkból, a Napból. Egyre többen ismerik fel, hogy környezetbarát technológiákat alkalmazva ki kell használni a megújuló energiaforrások mindenféle fajtáját.

Ma többnyire a legnépszerűbb tüzelőanyagok – szén, kőolaj, földgáz – elégetésével a Föld energiafogyasztásának mintegy 80 %-át termeljük meg. A felmérések alapján a szénkészleteink körülbelül két évszázadra, a szénhidrogénkészleteink körülbelül ötven évre elégítik ki az emberiséget.

Az égés során a légkörbe jutó anyagok szennyezik környezetünket, akár savas esőt is okozhatnak. A savas esők erdőket pusztítanak ki, a szmog kialakulásában is részt vesznek, illetve az üvegházhatásért, a globális felmelegedésért is felelősek lehetnek. Sokféle káros gáz, a légkörbe jutó szennyező anyagok károsítják a környezetünket, ezért fontos, hogy a megújuló energiaforrások alkalmazásával kíméljük környezetünket.

Ezek az energiaforrások kis eltérésekkel, de megtalálhatóak mindenütt a földön, és a legjobb tulajdonságuk az, hogy szinte nem fogynak el, nem ürülnek ki, mint a mostani, fosszilis- és egyéb eredetű energiaforrások, és viszonylag kismértékű a környezetszennyező hatásuk. Az egyik legelőnyösebb megújuló energiaforrás a napenergia.

Mi is a napenergia?

A napenergia a napban lejátszódó magfúziós folyamatok során felszabaduló energia.

A napelemes energia előállítása az egyik legjobban kedvelt módszer a világon. A panelek egyszerre elektromos energiát is termelnek, és közben vizet is melegítenek, ezért egyre népszerűbb. Felszerelése pár éven belül megtérül, gazdaságos, és még mutatós is.

Milyen előnyei vannak a napenergiának?

A napenergiának számos előnye van, például:
- korlátlanul rendelkezésünkre áll (kivéve éjszaka)
- a nem megújuló energiaforrások használata világszerte csökken, így talán elegendőek lesznek, nem fogynak ki
- nem szennyezi a környezetet, semmi káros hatása nincs, ezért környezetbarát energiaforrás
- nem kell szállítani

A napenergia hasznosításának formái:

Hasznosítása lehet aktív és passzív. Az építészeti (passzív) hasznosítás azt jelenti, hogy, a lakások tervezésénél azt veszik figyelembe, hogy a megépített épület minél több napsugárzást tudjon felfogni. Így, ilyen építési terveknél akár 15-20 százalékos energia-megtakarítás is lehetséges.

Az aktív napenergia-hasznosításnál már más a helyzet. Itt már különböző eszközökkel segítik elő, hogy minél több energia keletkezzen. Ilyenek például a különböző kollektorok (például folyadék, levegő, stb), napelemek, napkemencék, hőszivattyúk.
Például Magyarországon egy tavaszi-őszi időszakban 1 m2 kollektor-felülettel akár 200-600 kilowattórával több energia is termelhető. A napenergia továbbá uszodákban, campingekben a zuhanyzóvíz előállítására is használható. A levegőkollektorokat a mezőgazdasági termékek szárításához, gyümölcsök aszalásához használják leginkább. A kollektorok élettartama akár 20 év is lehet, megfelelő használat esetén.

Az Aktív napenergia-hasznosítás eredményei Magyarországon:

Magyarország természeti adottságainak köszönthetően gazdaságosan hasznosíthatjuk a napenergiát. Hazánkban a napsütéses órák száma kb. 2000-2200 óra, ami átlagosnak számít. Így évente egy m2-nyi napkollektorra 1200-1800 kilowattóra jut. Az európai elvárások viszont ezeknek a technológiáknak az alkalmazására egyre jobban ösztönöznek. Az Európai Unió azt írta elő, hogy 2050-re országunk energiaszükségletének mintegy 60 %-át a megújuló energiaforrásokból kell előállítanunk!

Érdekesség:

A világ legnagyobb napenergiaparkja

Németországban, Mühlhausenben avatták fel 2005-ben a világ legnagyobb naperőművét. Évente csaknem 6,8 milló kilowattóra energiát termel, ami 2 ezer lakás energiaszükségletét elégíti ki. A napelem-modulok összterülete 250 ezer m2. A naperőmű felépítése 50 millió euróba került összesen. Egyébként a német kormány egyik fő célja, hogy Németország teljes áramszükségletét 2020-ra már megújuló energiaforrásokból állítják elő.

logo_com

kallaylogo

logo_it