Nyelv:   EN   eng   FR   fran   IT   it   HU   hun

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Geotermikus energia

A geotermikus energia fogalma: a földfelszín alatti víz hőtartalmában rejlő energia.

Története:

A „geotermikus” kifejezés görög eredetű, jelentése: földi hő
A geotermikus források felfedezése a római időkig nyúlik vissza. A termálvizeket elsősorban a gyógyászatban, a háztartásban és pihenésre használták. A rómaiak szem- és bőrbetegségeket kezeltek hévízzel, míg Pompeiben épületeket fűtöttek vele, Új-Zélandon pedig a hőforrások gőzét főzésre, a termálvizet pedig fürdésre, mosásra és gyógyításra használták A mai világban ismét alkalmazzák fűtésnél és a gyógyászatnál. Franciaországban 1960 óta több, mint 200 ezer lakást fűtenek termálvíz segítségével.

Felhasználása:

A geotermikus energiát sokféleképpen lehet felhasználni: belső terek fűtésére, melegvíz-szolgáltatásra, termálfürdőkben, ipari célokra és a mezőgazdaságban.

A termálvíz fűtési, és melegvíz-szolgáltatási hasznosítása általános és a mezőgazdaságot is érinti (pl. növényházak, fóliaházak, baromfitelepek, istállók stb. fűtése). Ebben az ágazatban lehetőség nyílik speciális alkalmazásokra a fűtési időszakon kívül is (terményszárítás, haltenyésztés).

Ezekkel az alkalmazásokkal nem csak fűtőolajt és földgázt takarítunk meg, hanem vállalkozások alapja is lehet sokrétű felhasználhatósága miatt. Napjainkban a geotermikus energiát számos területen alkalmazzák, például: a mezőgazdaságban az üvegházak fűtésére, a hal tenyésztésben, lakások fűtésére, elektromos áram termelésére és az utak téli jégmentesítésére.

Készültek tervek a geotermikus hő felhasználására. A távfűtésben Japán, Kína, a volt Szovjetunió utódállamai, Magyarország valamint Izland a legfontosabb termelők.

Magyarországon a geotermikus energia kiaknázása csak a termálfürdők körében terjedt el, pedig adottságait tekintve nagyhatalomnak számít és a statisztika szerint az USA és Kína vetélytársa. Ennek ellenére Magyarország nem él ezzel a villamos energiatermelési móddal, hiszen ez még gyermekcipőben jár. Magyarország gazdag termálvizekben, hévízkészlete világviszonylatban is jelentős, Európában egyedülálló.
Az országban jelenleg több mint ezer kút van. A gyógyvizei az ország szinte minden régiójában megtalálhatóak, és a kutak háromnegyede az Alföldön van. Az országban kb. 150 melegvizes gyógyfürdő, köztük 36 speciális fürdő található. Az egyetlen barlangfürdő Európában Északkelet-Magyarországon, Tapolcán van. A Balaton közeli Hévíz Európa legismertebb meleg gyógyvizű tava. Budapest évtizedek óta a világ „fürdővárosa” ahol két tucat fürdő és 13 gyógyfürdő van. Az ország ismertebb gyógyfürdői: Berekfürdő Gyógyfürdő, Bük-Bükfürdő, Debrecen, Dombóvár-Gunaras, Eger, Gyula, Hajdúszoboszló, Harkány, Hévíz, Kiskunmajsa, Orosháza-Gyopárosfürdő, Sárvár, Siófok-Igal, Túrkeve, Zalakaros.

A geotermikus energiájé lehet a jövő:

Szakértők szerint a világ energiaigényének 250 ezerszeresét lehetne kinyerni a föld alól, geotermikus energia formájában. Ha képesek volnánk kiaknázni a földalatti hőt, akkor az idők végezetéig megoldódna az energiaellátási problémánk, mégpedig úgy, hogy ezzel semmilyen környezeti kárt nem okoznánk.

Kutatók azon dolgoznak hogy hogyan lehetne geotermikus energiát termelni és arra a következtetésre jutottak, hogy ha 4,5 km-rel a fölfelszín alá fúrnánk, akkor az ott található forró kőzetre hideg vizet engedve gőz fejlődne, ami turbinákat hajtva áramot és hőt termelne. Az Egyesült Államok kutatói szerint, ha az ország alatt lévő hőmennyiség 40 %-ához ha hozzájutnának, akkor az ország energiaszükségletének 56 ezerszeresét szereznék meg. „Tanulmányok szerint 2050-ben már ott tarthat a technológia, hogy 0,8-1 milliárd dolláros költséggel 100 gigawattos erőmű építhető, ami több mint száz atomerőmű termelésének felel meg.”

A fúrások azonban a következő következményekkel járhatnak: ha ilyen mélyre fúrnánk a földfelszín alá az könnyen földrengéseket, vulkánkitöréseket okozhat és ráadásul igen költségesek is. Egyetlen 4,5 km mély fúrás akár 7-8 millió dollárba is kerülhet. Ennél egy olajkút fúrása lényegesen olcsóbb. Ezen kívül a megfúrt kőzetek pár évtized alatt kihűlnének, ami miatt több és több helyen újra kellene kezdeni a folyamatot, hogy ismét újabb energiákhoz jussunk.

logo_com

kallaylogo

logo_it